Elképesztő történet, melyet sok debreceni nem ismer: hogyan nem volt képes a fideszes városvezetés lassan 10 év Fidesz-kormányzás alatt befejezni egy félkész beruházást a város közepén?

Kitalálják mit látunk a képen? És még? (forrás: forumdebrecen.hu)
Igen, a fenti kép nemcsak a Fórum Bevásárlóközpontot ábrázolja. Kérdezősködtünk egy kicsit a környéken járók körében, és nem reprezentatív felmérésünk alapján 13 emberből mindössze ketten tudták, hogy az az oszlopszerű kitüremkedés a Fórum épületéből nem a bevásárlóközpont része. Az a Latinovits-erőműnek is csúfolt, félkész színházépület, aminek építését még Kósa Lajos uralkodása polgármestersége idején kezdte meg a városvezetés.
Nagyratörő tervek
Debrecen még 2004-ben pályázott (először) az Európa Kulturális Fővárosa címre, de Kósa Lajos nagy álmait kettétörte a valóság. A címet minden debreceni sajnálatára Pécs nyerte el, de Kósa úgy döntött, ennek ellenére megvalósítják a már eltervezett beruházások nagy részét. Így történhetett, hogy a 2008-ban a belvárosban átadott Debrecen Fórum Bevásárlóközpont épületébe 4 milliárd forintért egy színház befogadására alkalmas teret is kialakítottak.

Az időtlenség szimbóluma: így nézett ki 2009-ben és így néz ki most is a Latinovits Erőmű belseje
(forrás: debrecen.hu)
Befejezetlen betonmonstrum
Nehéz ennyi év távlatából visszafejteni, hogy hogyan irányíthatta bele a fideszes „legalábbkormányoznitudnak” városvezetés egy ekkora kudarcba magát, de annyi bizonyos: már a Fórum átadásakor lehetett látni, hogy a Színház befejezésére nem lesz pénz. Akkori árakon 1,5-2 milliárd forint kellett volna hozzá, mivel a már kifizetett 4 milliárd csak a falakra volt elég: a teljes színházberendezés és technika hiányzott.
Elképesztő, hogy a város vezetői, akiknek jelentős része most is ott ül valamelyik zsíros vezetői pozícióban,
hogyan gondolhatták, hogy belekezdenek egy méregdrága építkezésbe, amire egész egyszerűen nincs elég pénz?
Fideszes háttérrel: nulla előrelépés
Debrecen lakói joggal várhatták, hogy a 2010-ben nagy ígéretekkel és álmokkal kormányra lépett Fidesz az elsöprő többséggel újraválasztott Kósával és új, városstratégiáért felelős alpolgármesterével, Papp Lászlóval majd hamar megoldást találnak a helyzetre. Mégse járja, hogy az ország 2. legnagyobb településének, a NER mintavárosának, az 1998 óta fideszes irányítású Debrecennek a belvárosában évekig álljon a közpénzek elpazarlásának szimbóluma!
Sokan reménykedtünk akkoriban, de a valóság hamar mindenkit kijózanított. Annak ellenére, hogy Kósáék korábban természetesen az MSZP „elmúltnyócévére” fogták, hogy nem volt pénz a debreceni építkezésre, ez semmit sem változott a Fidesz kormányra kerülésével. Kósa 2010-es megválasztásakor tett még egy óvatos ígéretet arra, hogy „hamarosan” megoldást találnak a beruházás befejezésére, de persze egy téglával nem kerültek előrébb az átadáshoz.

Zsák a foltját: Papp László hírhedt elődje nyomdokain ígérget nagyokat (forrás: denagy.hu)
Nevetséges ígérgetések – a 11 évada zajló magyar szappanopera
Összeszámolni is nehéz, hányszor ígérték meg azóta a Latinovits Színház befejezését. Nagyjából 2-3 évente fogadja meg újra és újra az aktuális városvezetés, hogy „most már tényleg, de tényleg befejezzük!” Maga Orbán Viktor is hitet tett 2012-ben amellett, hogy „valahogy befejezik” az akkor már 4 éve rohadó betonszörnyeteget.
2014-ben Somogyi Béla alpolgármester például azt nyilatkozta, hogy „már látszik az alagút vége”. Somogyi Bélának vagy egészen kiváló a szeme, vagy délibábokat látott már 2014-ben is, hiszen az épülethez azóta se nyúlt hozzá senki.
Papp László persze már tanult elődje hibáiból, és 2016-ban például már dátum nélkül lebegtette meg, hogy hamarosan megkapják azokat a forrásokat, amelyekből befejezhető az üresen álló torzó.
Az azóta eltelt közel 4 év alatt mindenféle határozatok és szándéknyilatkozatok születtek az ügyben, de se pénzt, se tényleges munkát nem látott senki.
Európa Kulturális Fővárosa – még egy bukta
A Latinovits Színház befejezésének felgyorsítására a városvezetés egyik oka az volt, hogy Papp László nagy elődjének, Kósa Lajosnak a mintájára 2017-ben úgy döntött, hogy Debrecen ismét megpályázza az Európa Kulturális Fővárosa címet, ezúttal 2023-ra. A pályázat ismét kudarccal végződött, most Veszprém happolta el előlünk a győzelmet.
A fideszes városvezetésnek úgy tűnik, mégsem annyira fontos a kultúra, ha 7 év teljes NER-támogatottság után is képtelen volt olyan szintre hozni a város kulturális életét, hogy az alig 60 ezres, a debreceni költségvetés töredékéből gazdálkodó Veszprém is megelőzze a cím elnyerésében.
Újabb mézesmadzag?
Csoda, ha már a városvezetőkön kívül senki nem hiszi el a város propagandacsatornáin terjedő újabb „híreket”? A civishir.hu nyáron merészen azt írta, hogy „Nincs több kérdőjel a debreceni Latinovits ügyében”. Vicces, hogy 11 év kálváriája után képesek leírni egy ilyen mondatot…
Egy magyar-román közös EU-s pályázatból próbálják meg ismét a lehetetlennek tűnő feladatot. Mondjuk az, hogy Nagyváraddal közösen pályáztak, az elmúlt hetek repülőteres nyilatkozatháborúja után nem túl jó előjel az "együttműködésre". A Magyarországon közpénzből fizetett beruházások tempóját ismerve nem meglepő, hogy óvatosan 2021-re ígérték, hogy legkorábban előadásokat láthatunk a Latinovits Színházban. Az eredetileg tervezett dátumhoz képest 13 évvel később! Vajon a 13 szerencseszám lesz, vagy a szerencsétlenkedés egy újabb mérföldköve?

A BMW gyár helyszínének látképe: erre hirtelen volt 44 milliárd forintja a városnak - hitelből
(forrás: dehir.hu, Miskolczi János)
Mire van pénz?
A végére két érdekes adat.
Az építkezésre 12,9 millió eurót, azaz közel 4,3 milliárd forintot szánnak. Közel háromszor annyit, mint amennyibe a terveik szerint 11 éve került volna a befejezése. Mai áron számítva ez egyébként a 2 milliárdot sem érné el. Vajon mire költik a fennmaradó 2,3 milliárdot városunk felelős vezetői?
És vajon hogy nem jutott Debrecen költségvetéséből 2 vagy akár 4 milliárd forint a kultúra fejlesztésére az elmúlt években, mikor a BMW gyár idetelepülését egy laza 44 milliárd (!) forintos hitel felvételével támogatták meg Papp Lászlóék? Amiből 22 milliárdot rögtön oda is vetettek a Garancsi István Fidesz-oligarcha által birtokolt Market Zrt-nek, hogy végezze el a németek helyett a gyárépítéshez szükséges földmunkákat.
Német multicégeknek csicskulni menő, színházat építeni a debreceni embereknek nem menő?